🔍 Ara
Eski̇hi̇sar Kalesi̇
📍 Gezilecek Yerler • Kale, Kule & Anıt

Eski̇hi̇sar Kalesi̇

🏛️ T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Resmî Kültür Mirası
Gebze, Kocaeli 8 Fotoğraf

🏛️ Eski̇hi̇sar Kalesi̇ Gezi Rehberi & Tarihçesi

Eski̇hi̇sar Kalesi̇ Hakkında Genel Bilgiler ve Önemi

Eskihisar Kalesi, Kocaeli'nin Gebze ilçesinin Eskihisar mahallesinde yer alan tarihi bir yapıdır. İzmit Körfezi’nin güneyindeki geçişi kontrol altında tutmak ve limanı korumak amacıyla inşa edilmiştir. Kale, hem tarihi önemi hem de mimari özellikleri ile bölgenin en dikkat çekici yapılarından biridir. Ziyaretçiler, tarihi atmosferin yanı sıra muhteşem körfez manzarasıyla da büyülenmektedirler.

Tarihçesi ve Dönemsel Gelişimi

Kalenin yapılış tarihi tam olarak bilinmemekle birlikte, Bizans İmparatorluğu dönemine tarihlendirilmektedir. Yapının, stratejik bir konumda bulunması sebebiyle zaman içerisinde birçok onarımdan geçtiği bilinmektedir. 1995-2000 yılları arasında Kültür Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen restorasyon çalışmaları, kalenin günümüze kadar gelebilmesi adına büyük bir önem taşımaktadır. Kalenin iç ve dış bölümleri, tarihi dokusu korunarak yeniden yapılandırılmıştır.

Mimari ve Sanatsal Özellikleri

Eskihisar Kalesi, sağlam taşlardan inşa edilmiş olup, mimari yapısı ile dikkat çekmektedir. Kalenin içerisinde 8 sütunlu ve 15 kubbeli bir Bizans sarnıcı bulunmaktadır. Ayrıca, 1025 kişi kapasiteli tiyatro sahnesi, kalenin en önemli yapılarından biridir. Kale çevresindeki doğal güzellikler ve manzara, ziyaretçilere eşsiz bir deneyim sunmaktadır. Kalenin mimarisindeki detaylar, dönemin sanat anlayışını yansıtan önemli öğeler taşımaktadır.

Ziyaretçiler İçin Görülmesi Gereken Önemli Noktalar

Ziyaretçiler, kalenin iç bölümlerini keşfederken tarihi atmosferi hissedebilirler. Ayrıca, kalenin girişinde yer alan antres, konser etkinlikleri için kullanılmakta olup, burada düzenlenen etkinlikler de ziyaretçilere farklı deneyimler sunmaktadır. Fotoğraf meraklıları için kalenin çeşitli noktalarında muhteşem manzaralar yakalamak mümkündür. Özellikle gün batımında kaydedilecek anlar, unutulmaz kareler sağlayacaktır.

Günümüzdeki Durumu ve Ziyaret Tavsiyeleri

Eskihisar Kalesi, Gebze ilçesinin merkezine yakın bir konumda yer almakta ve ulaşım açısından oldukça kolay bir noktadadır. Ziyaret saatleri yaz döneminde 09:00-19:00, kış döneminde ise 09:00-17:00 arasında değişiklik göstermektedir. Ziyaret öncesinde hava durumunu kontrol etmek ve rahat ayakkabılar giymek, keşif deneyimini daha keyifli hale getirecektir.

🚌 Toplu Taşıma & Nasıl Gidilir?

CANLI TRANSİT EŞLEŞMESİ
En Yakın Otobüs Durağı: 3030. SOKAK (~164 metre, yaklaşık 2 dakika yürüme)
Buraya giden doğrudan otobüs hatları (Canlı sefer saatleri ve durak listesi için hatta tıklayın):

En yakın durak olan '3030. SOKAK' durağına ~164 metre mesafededir (yaklaşık 2 dk yürüme). Bu durağa ve çevresine Hat 408, Hat 416 numaralı otobüsler ile doğrudan ulaşabilirsiniz.

🧭 Kocaeli Nasıl Gidilir? (Rota & Aktarma Bulucu) →

📸 Ziyaret & Fotoğraf Çekim Tavsiyeleri

Ziyaret için en uygun saatler sabah erken ve akşam üzeridir. Fotoğraf çekimi için en iyi açılar kale surlarından ve sarnıç çevresinden elde edilebilir. Kaleye gelirken rahat yürüyüş ayakkabıları giyilmesi önerilir.

📷 Fotoğraf Galerisi (8 Fotoğraf)

Büyütmek için fotoğrafa tıklayın

Eski̇hi̇sar Kalesi̇ Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

1. Eski̇hi̇sar Kalesi̇ nerede ve hangi ilçededir?

Eski̇hi̇sar Kalesi̇, Kocaeli ilinin Gebze ilçesi sınırlarında yer almaktadır.

2. Eski̇hi̇sar Kalesi̇ mekanına toplu taşıma ile nasıl gidilir?

En yakın durak olan 3030. SOKAK durağına gelerek ulaşabilirsiniz.

3. Eski̇hi̇sar Kalesi̇ giriş ücretli midir?

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı kayıtlarında yer alan bu kültürel eser halka açık olup günün uygun saatlerinde ziyaret edilebilmektedir.

İletişim & Konum

Adres Gebze, Kocaeli, Türkiye
İlçe & Bölge Gebze, Kocaeli
Google Haritalar ile Git

🌤️ Gebze Hava Durumu

Hava durumu yükleniyor...
Eski̇hi̇sar Kalesi̇
1 / 8
Eski̇hi̇sar Kalesi̇
Küçük resim 1
Küçük resim 2
Küçük resim 3
Küçük resim 4
Küçük resim 5
Küçük resim 6
Küçük resim 7
Küçük resim 8